Menu

Opłatek GIOII

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5168167

Jezu, ufam Tobie - historia kultu w naszej Parafii

W roku 2000 p. Maria Gotkowska ofiarowała do naszego kościoła parafialnego obraz Miłosierdzia Bożego, który został umieszczony w prawej nawie i poświęcony w II Niedzielę Wielkanocną, gdy Jego Świątobliwość Jan Paweł II kanonizował w Rzymie Sekretarkę Jezusa Miłosiernego, s. Faustynę Kowalską. W tym samym roku początkiem maja, staraniem p. Barbary Łabędzkiej, trafiły do naszej parafii relikwie Św. Siostry Faustyny. Od pewnego czasu czciciele Miłosierdzia Bożego i parafianie zwracali się do ks. Proboszcza z prośbą o wyeksponowanie obrazu Bożego Miłosierdzia przez budową ołtarza lub bocznej kaplicy dla tegoż obrazu.

Mal. Adolf Hyła

W 1943 r. – po upływie dziesięciu lat od namalowania pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego w Wilnie i po pięciu latach od śmierci siostry Faustyny w Krakowie – do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach zgłosił się artysta malarz Adolf Hyła. Pragnął on wykonać jakiś obraz, który chciał podarować do kaplicy zakonnej, jako wotum dziękczynne za ocalenie rodziny z wypadków wojennych.
Siostry zaproponowały namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego. Przedstawiły artyście jako wzór reprodukcję pierwszego obrazu namalowanego przez Kazimierowskiego przy współudziale siostry Faustyny. Dołączyły również opis obrazu zamieszczony w dzienniczku św. Faustyny. Artysta wykonał zlecone mu dzieło według własnego pomysłu. Obraz ten w 1944 r. został poświęcony i umieszczony w kaplicy zakonnej w Krakowie, gdzie jest czczony do dnia dzisiejszego.
Wizerunek Jezusa Miłosiernego na tym obrazie artysta umieścił na tle łąki i widniejących w dali krzewów. Po interwencji ks. Sopoćki w 1954 r., tło obrazu zostało zamalowane na ciemny kolor, a pod stopami Pana Jezusa domalowano posadzkę z elementem obłoku.
Obraz Miłosierdzia Bożego A. Hyły z kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach szybko zasłynął łaskami, a jego kopie i reprodukcje rozeszły się po całym świecie. Tak spełniło się pragnienie Pana Jezusa wypowiedziane do s. Faustyny: Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. (Dz 47)
W historii objawień znany jest tylko ten jeden przypadek, kiedy to Pan Jezus wyraził życzenie namalowania obrazu ze swoim wizerunkiem i przedstawił jego plastyczne wyobrażenie. Po namalowaniu obrazu, wielokrotnie objawiał świętej Faustynie swoją żywą obecność w postaci takiej, jaka została namalowana na obrazie. Ponadto obietnicą szczególnych łask dla czcicieli tego wizerunku – nadał mu niezwykłą wartość religijną.

 «  1  [2]  3  » 

Powrót

HASŁO ROKU

WIELKA TAJEMNICA
WIARY

Dzisiaj jest

wtorek,
21 stycznia 2020

(21. dzień roku)

Święta

Wtorek, II Tydzień zwykły
Rok A, II
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męcz.

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...

Statystyki