Menu

MB Solidarności

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
5582903

Statystyki

Jezu, ufam Tobie - historia kultu w naszej Parafii

W roku 2000 p. Maria Gotkowska ofiarowała do naszego kościoła parafialnego obraz Miłosierdzia Bożego, który został umieszczony w prawej nawie i poświęcony w II Niedzielę Wielkanocną, gdy Jego Świątobliwość Jan Paweł II kanonizował w Rzymie Sekretarkę Jezusa Miłosiernego, s. Faustynę Kowalską. W tym samym roku początkiem maja, staraniem p. Barbary Łabędzkiej, trafiły do naszej parafii relikwie Św. Siostry Faustyny. Od pewnego czasu czciciele Miłosierdzia Bożego i parafianie zwracali się do ks. Proboszcza z prośbą o wyeksponowanie obrazu Bożego Miłosierdzia przez budową ołtarza lub bocznej kaplicy dla tegoż obrazu.

Mal. Adolf Hyła

W 1943 r. – po upływie dziesięciu lat od namalowania pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego w Wilnie i po pięciu latach od śmierci siostry Faustyny w Krakowie – do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach zgłosił się artysta malarz Adolf Hyła. Pragnął on wykonać jakiś obraz, który chciał podarować do kaplicy zakonnej, jako wotum dziękczynne za ocalenie rodziny z wypadków wojennych.
Siostry zaproponowały namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego. Przedstawiły artyście jako wzór reprodukcję pierwszego obrazu namalowanego przez Kazimierowskiego przy współudziale siostry Faustyny. Dołączyły również opis obrazu zamieszczony w dzienniczku św. Faustyny. Artysta wykonał zlecone mu dzieło według własnego pomysłu. Obraz ten w 1944 r. został poświęcony i umieszczony w kaplicy zakonnej w Krakowie, gdzie jest czczony do dnia dzisiejszego.
Wizerunek Jezusa Miłosiernego na tym obrazie artysta umieścił na tle łąki i widniejących w dali krzewów. Po interwencji ks. Sopoćki w 1954 r., tło obrazu zostało zamalowane na ciemny kolor, a pod stopami Pana Jezusa domalowano posadzkę z elementem obłoku.
Obraz Miłosierdzia Bożego A. Hyły z kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach szybko zasłynął łaskami, a jego kopie i reprodukcje rozeszły się po całym świecie. Tak spełniło się pragnienie Pana Jezusa wypowiedziane do s. Faustyny: Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. (Dz 47)
W historii objawień znany jest tylko ten jeden przypadek, kiedy to Pan Jezus wyraził życzenie namalowania obrazu ze swoim wizerunkiem i przedstawił jego plastyczne wyobrażenie. Po namalowaniu obrazu, wielokrotnie objawiał świętej Faustynie swoją żywą obecność w postaci takiej, jaka została namalowana na obrazie. Ponadto obietnicą szczególnych łask dla czcicieli tego wizerunku – nadał mu niezwykłą wartość religijną.

 «  1  [2]  3  » 

Powrót

Transmisja na żywo

HASŁO ROKU

WIELKA TAJEMNICA
WIARY

Dzisiaj jest

niedziela,
09 sierpnia 2020

(222. dzień roku)

Święta

Niedziela, XIX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dziewiętnasta Niedziela zwykła

Liturgia Słowa

Prowincja Polska MSF

Jesteśmy na...